Rozkład Jazdy PKP – Bezpieczeństwo pasażerów na dworcach kolejowych

Bezpieczeństwo pasażerów na dworcach kolejowych

Dworce kolejowe jako integralna część infrastruktury dostępnej dla ogółu społeczeństwa podlegają w zakresie utrzymania porządku, bezpieczeństwa oraz przeciwdziałaniu naruszania porządku prawnego organom ustawowo służącym społeczeństwu, przeznaczonych do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienia spokoju w miejscach publicznych oraz w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej tj. Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej (Gminnej).
PKP S.A. wspomagając działania Policji, Straży Miejskiej w w/w zakresie, prowadzi projekty bezpieczeństwa wprowadzając na dworcach następujące formy ochrony:
- patrole Straży Ochrony Kolei,
- monitoring wizyjny,
- Agencje Ochrony specjalizujące się w ochronie osób i mienia,
- całodobowe centra monitoringu.

Jeżeli zaistnieje sytuacja, która może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojego lub innych podróżnych, taka jak:
1.    Obecność osoby (lub osób), której wygląd i zachowanie powoduje Twój niepokój:
a.    zachowującej się agresywnie,
b.    będącej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
c.    niszczącej mienie,
d.    nieprzestrzegającej przepisów porządkowych obowiązujących na dworcach;
2.    Pozostawiony pakunek lub bagaż bez opieki:
a.    którym nie interesuje się nikt z osób w Twoim otoczeniu,
b.    z którego wydobywa się jakikolwiek zapach (pamiętaj, że środki trujące mogą mieć również przyjemny zapach, np. cyjanowodór /tzw. kwas pruski/ ma zapach gorzkich migdałów) lub obłok dymu, bądź pył/proszek niewiadomego pochodzenia,
c.    z którego wystają dziwne przedmioty (przewody, pojemniki itp.);
3.    Wydobywający się dym lub ogień z zamkniętego pomieszczenia lub z pobliskiego kosza na śmieci, czy iskry w szafie z urządzeniami elektrycznymi;
4.    Złe samopoczucie, duszność, pieczenie dróg oddechowych, bolesne podrażnienie i łzawienie oczu, omdlenie;
niezwłocznie powiadom o tym właściwą służbę, pracowników ochrony oraz osoby w Twoim otoczeniu!W razie niebezpieczeństwa nie wpadaj w panikę! Postępuj zgodnie z wygłaszanymi komunikatami dźwiękowymi (np. o ewakuacji) i bezwzględnie podporządkuj się poleceniom ochrony i służb przybyłych na miejsce zdarzenia.
Dla bezpieczeństwa swojego i pozostałych podróżnych pilnuj i nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki, a w przypadku zauważenia pozostawionego bez opieki bagażu lub pakunku pod żadnym pozorem nie dotykaj go, nie otwieraj, nie przenoś. Powiadom jak najszybciej właściwą służbę o zaistniałej sytuacji!
Pilnuj dokumentów, portfela, telefonu i innych wartościowych rzeczy. Trzymaj je zawsze przy sobie w trudnodostępnych, najlepiej zamykanych na guzik lub zamek kieszeniach. W miarę możliwości nie chowaj wartościowych rzeczy do bagażu. Nie pozostawiaj torby z np. laptopem i nie odchodź od niej. Noś ją ze sobą. Nie zasypiaj. Wystarczy chwila nieuwagi by stracić wartościowy przedmiot. Przed wejściem do pociągu sprawdź i przelicz swój bagaż by nie zostawić jego części na dworcu.
Gdy widzisz kradzież na innym podróżnym, omdlenie lub inną niepokojącą sytuację, która nie dotyczy Ciebie bezpośrednio – nie bądź obojętny! Zareaguj i powiadom właściwą służbę!

Ważne telefony interwencyjne:
22 474 00 00 – Straż Ochrony Kolei
112 – Europejski Numer Alarmowy
997 – Policja
998 – Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
986 – Straż Miejska (Gminna)
987 – Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ